wtorek, 26 listopada 2013

"28 dni do zdrowia" Ripa Esselstyna- recenzja

4 komentarze:
 
Na wstępie- wielkie podziękowania dla wydawnictwa Galaktyka, które udostępniło mi dwie książki na potrzeby recenzji- "28 dni do zdrowia" oraz "Ukrytą prawdę" T. Colina Campbella, o której również wkrótce napiszę.


 W oryginale książka nosi tytuł "The Engine 2 Diet". O teksańskich strażakach zapewne słyszał każdy, kto oglądał film "Widelec zamiast noża" lub czytał książkę o tym samym tytule. Wspominał o nich w swojej publikacji również sam Campbell.
Rip Esselstyn to triatlonista, strażak oraz syn dr Caldwella Esselstyna Juniora. Jego program powrotu do zdrowia jest więc oparty na wiedzy naukowej wyniesionej między innymi z domu oraz z publikacji innych naukowców zajmujących się wpływem diety na zdrowie człowieka.
Książka podzielona jest na 3 części: "Dieta teksańskich strażaków" (opowiada historię samego autora, opisuje główne założenia diety teksańskich strażaków, obala powszechne mity na temat zdrowego odżywiania oraz zawiera ćwiczenia, które są integralną częścią całego programu), "Praktyka czyni mistrza" (przydatne wskazówki dot. czytania etykiet, badań, które powinniśmy wykonywać regularnie) oraz "Przepisy i planowanie posiłków" (z mnóstwem rad dotyczących organizacji kuchni). Całość przeplatana jest cytatami uczestników programu Ripa oraz krótkimi informacjami dot. zdrowego odżywiania wziętymi w ramkę, często związanymi z kontekstem całego rozdziału.

Historia autora była w moim odczuciu bardzo wciągająca, motywująca do zmian. Rip też nie był od urodzenia człowiekiem odżywiającym się idealnie, co pozwala identyfikować się z nim przeciętnemu człowiekowi. Informacje dotyczące diety i mitów na temat żywienia są zdecydowanie bardziej rozwinięte niż w książce "Widelec zamiast noża", ale nie przytłoczą nowicjusza nawałem informacji. Dodatkowo Rip w swoim programie uwzględnia możliwość stopniowego odstawiania produktów odzwierzęcych, co może być przydatne dla tych, którzy boją się od razu "iść na całość".

Część ćwiczeniowa była dla mnie lekkim zaskoczeniem, ale oczywiście w pozytywnym sensie- w końcu to również ważny element zdrowego stylu życia! Otwierając książkę mamy przed sobą nie tylko praktyczne porady żywieniowe, ale też zalecenia dot. najbardziej najbardziej korzystnych form aktywności i konkretne ćwiczenia poprawiające wydolność organizmu i siłę mięśni. Niektóre z nich wydają się proste, ale Rip zapewnia, że korzyści z nich odniosą również bardziej zaawansowani, nie będą one też zbyt trudne do wykonania dla osób dopiero co odklejonych od kanapy.

Jeżeli chodzi o rady dotyczące czytania etykiet- są one moim zdaniem bardzo trafne i przestrzegają przed tym, czego większość ludzi faktycznie nie zauważa robiąc zakupy. Bardzo cennym jest zwrócenie uwagi na to, że powinniśmy przede wszystkim patrzeć na procent kalorii pochodzących z tłuszczów, a nie procent tłuszczów w gramach. Założenia diety TS mówią, że nie powinniśmy spożywać produktów, w których więcej niż 25% kalorii pochodzi z tłuszczów (wyjątkiem są orzechy i pestki, które jemy w ograniczonych ilościach).

W części dotyczącej organizacji kuchni i przepisów sporo mnie jednak zaskoczyło w sensie negatywnym. Pomimo potępiania olejów, Rip używa go w prawie każdym przepisie w postaci sprayu. Wiem, że w ten sposób używa się go znacznie mniej, ale jednak bardziej sensownie byłoby skomponować przepisy, które w ogóle tego nie potrzebują. Przepisy obfitują w produkty mączne i wysoko przetworzone zamienniki mięsa (parówki, granulaty, gotowe burgery warzywne) i inne gotowce (takie jak sosy do makaronu). Halo, gdzie się podziały postulaty o wprowadzenie "niskoprzetworzonej diety roślinnej"? Są znacznie lepsze źródła węglowodanów złożonych, takie jak kasze i ryż, ale fakt- w Ameryce zwłaszcza te pierwsze nie są zbyt popularne, co uważam za duży błąd. Przepisy obfitują jednak w rozmaite warzywa i owoce, a olejów i cukrów w nich naprawdę niewiele- to trzeba przyznać.
Z mojego punktu widzenia większość przepisów jest skrajnie prosta i oczywista (np.  pomysły na płatki na śniadanie, kanapki z pastą i warzywami, sałatki owocowe), ale mogą być one przydatne dla osób nie mających pojęcia o kuchni roślinnej ani o kuchni jako takiej. 
Niektóre propozycje jednak zwróciły moją uwagę jako osoby siedzącej od jakiegoś czasu w temacie.

 Książka zawiera wiele pomysłów na ciekawe burgery, wiele dań ze słodkich ziemniaków (wiem, że u nas są drogie i trzeba je sprowadzać z daleka, ale polecam spróbować!), ciekawe propozycje dań z makaronu oraz przyrządzanych metodą stir-fry, która jest mi jak na razie obca ze względu na brak woka (mam zamiar go jak najszybciej zakupić po przeczytaniu tej książki!). Wiele jest przepisów kuchni tex-mex, która w stronach Ripa wiedzie prym. Dużo tortilli kukurydzianych, ostrych przypraw, kolorowych warzyw, fasoli... Opisy niektórych burritos czy fajitas naprawdę zachęcają do eksperymentów! Bardzo ciekawią mnie też przepisy na beztłuszczowe dressingi (np. z dodatkiem płatków drożdżowych czy hummusu) oraz pasty (masło jarmużowe, domowa salsa "jak ze słoika"- pragnę ich!). Zaskoczeniem były też desery, które jednak pozwalają na nieco rozpusty (autor dopuszcza użytek cukru trzcinowego czy białej mąki, które ja oczywiście zamieniłabym na ksylitol i mąkę pełnoziarnistą), ale są naprawdę bezolejowe!

Ogółem- publikacja ciekawa i warta uwagi. Myślę, że z powodzeniem można ją podarować komuś, kto ma mnóstwo problemów zdrowotnych, a wciąż nie dopuszcza do siebie faktu, że to dieta może być ich główną przyczyną. Osobiście czuję się zmotywowana do wprowadzenia większej ilości ćwiczeń w swoim grafiku i rzadszego smażenia (ale nie wyrzucę go całkiem, falafel czy pakora raz na dwa tygodnie mnie nie zabiją).
Aby dowiedzieć się więcej o teksańskich strażakach zapraszam na stronę Engine 2 Diet.

Jeszcze w tym tygodniu obiecuję post typowo jedzeniowy i krótką relację z ostatnich wegańskich wydarzeń w stolicy. ☺

4 komentarze:

  1. Ciekawa jestem tych beztłuszczowych dań. :) Mam nadzieję, że coś zrobisz i podzielisz się przepisami ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. właśnie zastanawiałam się, czy kupić tą książkę mamie ;)

    OdpowiedzUsuń

Jeżeli nie masz konta w bloggerze, podpisz się imieniem lub ksywą. Będzie mi bardzo miło wiedzieć z kim rozmawiam. :)
Miłego dnia!